wtorek, 16 kwietnia 2013

Kupujemy!

Witajcie!

Dzisiaj chciałbym napisać mini-poradnik odnośnie kupowania gitary.

Jak wiemy sprzęt najlepiej obejrzeć osobiście. Jednak w obecnych czasach coraz częściej kupujemy rozmaite przedmioty za pośrednictwem internetu. W związku z tym właśnie na takim sposobie robienia zakupów chciałbym się skupić w tym 'poradniku'.

Parę słów jednak muszę napisać o zakupach stacjonarnych. Warto aby do sklepu wybrał się z nami ktoś, kto na gitarach się zna i wspomoże nas swoją wiedzą. Poza tym oczywiście warto sprawdzić kilka sklepów i nie podchodzić do zakupów zbyt emocjonalnie. No i oczywiście nie powinniśmy wierzyć we wszystkie zapewnienia sprzedawcy, gdyż jego interesem jest sprzedać praktycznie cokolwiek - z reguły będą starali się    'wcisnąć' nam dowolne wiosło, które akurat zalega i kosztuje odpowiednią kwotę.
Oczywiście nie mówię, że tak jest zawsze - jednak sporo sklepów odwiedziłem, sporo gitar ogrywałem i gdy sprzedawca widzi, że się nie znamy to w 90% przypadków będzie nam wciskał 'świetne' wiosło w promocyjnej cenie 3x wyższej niż nasz założony budżet.

Ale do meritum. Przy zakupach w sieci warto pamiętać o paru zasadach:
1. Nigdy się nie 'napalajmy' na daną gitarę, zwłaszcza jak nie mamy obycia z wiosłami. Nie warto pakować kasy w 'super okazję' pod wpływem emocji, bo może się okazać, ze parę dni później pojawi się sporo lepsza oferta i będziemy pluć sobie w brodę.
2. Zawsze sprawdzajmy ocenę sprzedawcy (wszelkie feedbacki i ratingi, chociażby na allegro - system gwiazdek). Pytajmy o gitarę, dopytujmy o jak najwięcej szczegółów - pasjonat nam odpowie. Raczej unikajmy zakupów od osób, które nie wiedzą zbyt wiele na temat sprzedawanego przedmiotu.
3. Warto zapytać o:
-akcję strun (nie powinna być wyższa niż 3mm nad 12 progiem)
-sprawność elektryczną i mechaniczną wiosła (tj. czy pręt w gryfie jest sprawny, czy wszystkie mechanizmy ruchome chodzą bez oporu, czy elektryka nie przerywa, nie szumi itd.)
-sposób wysyłki (preferowany kurier z ubezpieczeniem)
-próbki dźwiękowe i dodatkowe zdjęcia gitary
Oraz o wszystko to, co nam przyjdzie do głowy (np. czy gitara nie spadła z paska/stojaka, czy grała na scenie itd.)
4. Korzystajmy z porad osób, które na gitarach się znają! W sieci jest masa stron, które skupiają pasjonatów - gitarzystów. Warto zapytać o opinię kogoś, kto gra dłużej od nas. Ja ze swojej strony oczywiście zawsze służę pomocą.
5. Starajmy się sprawdzać opinie o danym modelu gitary w internecie. Starajmy się unikać niszowych gitar, zwłaszcza na początku naszej przygody z graniem. Znacznie lepiej celować w wiosło popularnej marki (Epiphone, Cort, Samick tudzież inne, znane 'brandy' gitarowe).
6. Przy odbiorze paczki zawsze sprawdzajmy ją przy kurierze - tylko protokół szkody w przypadku uszkodzenia (odpukać!) wiosła daje nam podstawy do odszkodowania od przewoźnika.
7. Raz jeszcze - starajmy się dowiedzieć jak najwięcej od sprzedawcy, nie kupujmy 'na już'. Lepiej poczekać dwa tygodnie i mieć porządne wiosło, niż kupić 'byle co' na już. 
8. Na koniec warto się dowiedzieć czy gitara ma wymienione struny i czy była regulowana. Jak nie - mamy podstawę do targowania ceny. No i nie ma się czym martwić, bo postaram się tutaj opisać procedurę regulacji najpopularniejszych typów gitar - warto się tego nauczyć na przyszłość. Oczywiście wyregulowana gitara 'z pudełka' to plus, jednak nie warto przepłacać za 'wyregulowane wiosło' - lepiej to zrobić samemu (przynajmniej według mnie). 

W razie pytań zapraszam do komentowania, każdemu zainteresowanemu chętnie pomogę przy wyborze konkretnego wiosła.
Pozdrawiam!
Bob.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz